Почну з шок-контенту – прохання незгодних кидати в мене капцями, а не помідорами (дуже негативно ставлюсь до псування продуктів). SEO-копірайтер – це не творча професія. Навіть більше – SEO-копірайтер має бути більше технічним спеціалістом, аніж митцем. По-перше, при створенні контенту для інтернет-магазинів та сайтів послуг важливо думати про вдале поєднання корисності інформації із параметрами оптимізації. Треба природно включити з десяток ключових та LSI-слів, додати заголовки Н1-Н4, не забувати про тошнотність, воду та головне логічну та приємну структуру подачі тексту. Доводиться мислити як штучний інтелект та бачити текст як буквено-числовий масив, розбитий на окремі слова. По-друге, творча робота і пошуки того самого одного словечка в саме серденько має коштувати дорого і потребує часу. Для ІМ із кількома десятками категорій це просто не рентабельно і не потрібно. Замовник шукає – і правильно робить, на мою думку – швидке та стандартизоване рішення, тобто шаблон. Я активно використовую їх у своїй роботі і можу на власному досвіді запевнити – шаблони працюють.
Трохи теорії. Що таке категорії сайту і яку функції виконують тексти на них?
Почнемо з визначень. Категорії сайту – це організаційні одиниці, які використовуються для групування контенту за схожими темами, тематикою або функціональністю. В контексті інтернет-магазину вони допомагають клієнтам легше знаходити та придбавати товари або послуги. Кожна категорія зазвичай групує товари за певними характеристиками – наприклад, тип продукції, бренд, категорія використання, розмір або ціновий діапазон.
Тексти, які супроводжують категорії, можуть містити корисну інформацію про групу товарів, яка допомагає покупцям зробити більш обдуманий вибір. Це може включати описи категорій, поради з вибору, рекомендації щодо використання тощо. Якщо категорії добре організовані та описані, вони можуть допомогти покупцям знайти та придбати товари, що відповідають їхнім потребам. А це може призвести до збільшення обсягу продажів.
Але головна їх функція – пошукова оптимізація, тобто SEO. Ключові слова і фрази в назвах та описах категорій допомагають покращити видимість сайту в пошукових системах. Звідси – органічний трафік, збільшення кількості відвідувачів і відповідно продажів. Тому завдання копірайтера при підготовці текстів для категорій – знайти баланс між вимогами SEO та корисності для покупця у пошуку і виборі конкретного товару.
Чи варто використовувати шаблони у роботі копірайтера?
Шаблон – це загальна структура або формат, який можна використовувати для створення чогось конкретного. У нашому випадку – це логіка викладання тексту, його структура, підзаголовки. Шаблони використовують, щоб стандартизації вигляду або структури, щоб спростити процес створення вмісту і забезпечити загальний стиль.
Шаблони використовують всі. У журналістів є «узаконені» структури написання тексту замітки, розширеної новини, репортажу. Підручники та методичні посібники складають за певними алгоритмами – від простіших тем до складніших, від загального до конкретного або у хронологічному порядку. Навіть серіали створюють за певними шаблонами: приміром, у кожній серії «Доктора Хауса» перші два діагнози завжди помилкові, а третій рятує пацієнта за крок від смерті. Чи завадило це йому увійти до рейтингів найкращих процедуральних драм усіх часів та народів?
Далі я пропоную свою структуру тексту опису категорій інтернет-магазину. Це універсальне рішення, яке дозволяє швидко «увійти в тему» та писати корисні, оптимізовані та приємні для читання тексти без глибокого занурення в тему та спеціалізованої освіти у ніші. Причому будь-якої – від моди до обладнання для сонячної енергетики.
Лід-абзац. Позбавляємось від сміття
Весною, з приходом тепла, приходить думка перевзутись із важких чобіт на хутрі на щось легше. Від правильно підібраного по сезону взуття залежить ваш комфорт і задоволеність життям. Чудово, що на цій сторінці ви знайдете величезний вибір лоферів, а яких ваші ніжки відпочиватимуть!
Вранці, якщо ви постійно запізнюєтесь і не можете прокинутись вчасно, кава стане справжнім спасінням! Міцний еспресо з першого ковтка подарує вам задоволення і надасть заряд бадьорості та енергії на цілий день! А ми готові запропонувати вам величезний вибір зернової кави від найкращих світових брендів!
Це кілька прикладів, як НЕ ТРЕБА починати текст. В них відсутній лід-абзац – важливий елемент будь-якої публікації, оскільки він є першим контактом з читачем і визначає перше враження від тексту. Лід вміщує основні факти, ключові моменти або головну ідею, що буде розглянута в тексті. Натомість в обох випадках не представлені особливості товару категорії, і навіть навпаки. Зернова кава, яку потрібно молоти перед заварюванням, – не найкращий варіант для людей, які постійно запізнюються. Порівняйте із такими прикладами:
Лофери – це взуття із пласкою підошвою, без шнурків та застібок і з відкритою верхньою частиною. Зручні, універсальні лофери ідеально пасують як для офіційного, так і для неформального стилю одягу. А ще вони у тренді в цьому сезоні, а тому точно мають бути у вашому гардеробі.
Кава в зернах – це вибір вимогливих гурманів, які прагнуть насиченого, оксамитового смаку та аромату із розкішним шлейфом. Кавові зерна зберігають максимум аромату та інтенсивності смаку у перші п’ять хвилин після помелу у кавомолці. А тому якщо ви дуже суворо ставитесь до якості свого еспресо та вимагаєте найкращого напою, мелений варіант вам точно не підходить. Обирайте каву у зернах та повністю контролюйте шлях, як вона перетворюється на ідеальний напій у вашій чашці.
Особисто я починаю із визначення: «категорія товару – це…». Така формула дозволяє одразу спрямувати думку у потрібному напрямку. Плюс словосполучення «*** – це» завжди входить у ТОП пошуковика Google.
Про що пишемо? Призначення, особливості та переваги продуктів
У цьому пункті вам потрібно переконати покупця, навіщо йому взагалі потрібен товар із цієї категорії. Тобто написати, як він змінити на краще життя людини, описати його особливості та переваги, сферу використання та ключові функції. Тут акценти варто обирати залежно від галузі. Приміром, для електрочайника варто описати зручність використання, тиху роботу та можливість отримати кип’яток за лічені хвилини. А при описі категорії кремів для обличчя можна подати правила щоденного уходу за шкірою та представити типову рутину від косметолога, яка точно передбачає нанесення зволожуючого крему.
Як обрати? Допомагаємо
При написанні цього блоку уявіть, що ви консультант у супермаркеті. До вас звернулась людина, аби ви допомогли їй підібрати каву, парфуми або ноутбук відповідно до її запиту, бюджету та звичок. Ваше завдання – не продати конкретний продукт, а пояснити, на що звертати увагу при покупці. Приміром, для зернової кави це:
- сорт – арабіка чи робуста;
- ступінь обжарювання;
- регіон походження зерна;
- основні нотки смаку та післясмаку;
- бренд;
- форма упаковки та вага.
Натомість на пилососу головними параметрами стануть:
- потужність;
- джерело живлення – розетка (мережевий), акумулятор;
- режими робота – сухе, мокре прибирання, функція відпарювача, миття вікон тощо;
- об’єм бака для сміття та резервуара для води;
- рівень фільтрації;
- спосіб очистки;
- вага, розміри;
- гучність роботи;
- системи захисту;
- комплектація, кількість та види додаткових насадок;
- гарантійні терміни експлуатації.
Іншими словами, ваше завдання – надати вичерпний список критеріїв, на які варто звертати увагу при покупці. Лайф-хак – використовуйте фільтри на сторінці. Їх зазвичай розташовують у лівій стороні екрана. Фільтри включають якраз всі ключові характеристики, важливі для прийняття рішення. Достатньо навести варіанти за кожним із параметрів класифікації, які можна взяти із тих самих фільтрів, або додати одне речення опису.
Не варто описувати конкретні продукти. По-перше, для цього призначені картки товарів. По-друге, за кілька місяців асортимент може кардинально змінитись, а описані вами хіти знімуть з виробництва. А по-третє, товар може тимчасово бути відсутнім у наявності, але ви так гарно його опишете, що людина піде в інший ІМ і купить його там. Це точно не входить у плани оптимізації.
Заключний абзац. Пишемо для Google
В останньому абзаці ми переконуємо зробити замовлення на нашому сайті. А ще використовуємо максимум комерційних слів, які потрібні для пошукової оптимізації – купити, замовити, доставка, недорого, дешево, ціна, вартість, гарантії. У такому форматі вони виглядатимуть природно. 2-5 речень для цього пункту достатньо.
Лайф-хак: додавайте усі гео в одне речення. Це виглядатиме набагато органічніше, аніж розкидані «хвостики» по всьому тексту – чай у Києві, чай у Вінниці, чай в Одесі. Порівняйте: Доставка охоплює всю Україну (Київ, Вінниця, Одеса, Дніпро, Харків, Львів).
Ще раз наголошую – я не претендую на істину в останній інстанції. Цей шаблон був створений поступово на основі досвіду, сотень підготовлених текстів-описів та оцінки роботи інших копірайтерів. Метою цієї статті є дати старт дискусії, якими ж мають бути СЕО-тексти. Сфера SEO нова, її теорія ще формується і буде змінюватись разом із розвитком технологій. Давайте формувати правила гри разом! Запрошую до обговорення статті у чаті!
Надія Григор’єва, копірайтер
Пропонуєте співпрацю, хочете проконсультуватись чи дружити? Напишіть мені https://t.me/Nadenka12! Завжди відкрита до спілкування!
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.