Про мене
Перш за все хочеться представитися, щоб ви зрозуміли хто автор статті. Я маркетолог із досвідом більш ніж 5 років, запускаю рекламу, різноманітні проєкти та стартапи, тому тема чат-ботів надзвичайно релевантна для мене, адже вони незамінні помічники для мене та моїх клієнтів.
Про мої розробки в сфері чат-ботів згадували великі медіа, такі як AIN.ua, Dev.ua, Vector та інші, крім цього за весь час роботи було створено десятки чат-ботів для виконання різних задач.
Стаття написана 15 січня 2024 року з врахуванням попередніх моїх статей (1, 2, 3) та невеликим їх доповненням. На момент прочитання статі певні плюси або мінуси того чи іншого сервісу можуть бути недоступні або не релевантні (через виправлення та покращення) — майте це на увазі.
Дисклеймер
Метою цієї статті є виключно суб’єктивний аналіз та фідбек виходячи з мого власного досвіду, який спіткав мене під час використання обох платформ. Я жодним чином не хочу образити або принизити ту чи іншу платформу, також це не реклама тієї чи іншої платформи. На даний час я користуюсь обома платформами.
Тут не буде звичайних плюсів та мінусів, які будуть релевантні для звичайних користувачів, тому що їх в принципі просто знайти в інтернеті в будь-якій першій-другій статті. Я напишу лише про власний досвід та підкреслю елементи, з якими ви зіштовхнетесь згодом і ці елементи можуть кардинально повпливати на ваш проєкт в майбутньому.
SmartSender
SmartSender — мій перший сервіс для створення чат-ботів, завдяки якому я створив багато чудових та функціональних проєктів — від бота для онлайн-підтримки, де немає ланцюжків повідомлень, до ботів із автоворонками та сервісними функціями, які потребують роботу з АРІ. Саме через це та величезну кількість помилок, яких я допустився при створенні цих ботів ви можете вважати мене досвідченим користувачем.
Плюси SmartSender
- Зручне підключення ботів. Можна спочатку створити логіку, потім прив’язати це все завдяки токену доступу до потрібного нам боту. Крім цього можна прив’язувати логіку бота до/для різних ботів за пару кліків.
- Кросплатформність. Дуже зручно зробити ланцюжок повідомлень лише 1 раз, а потім підключити його до Telegram, Viber, Messenger. Економить купу часу.
- Компоненти. Відкриття цього розділу економить купу часу. Наприклад, автовідповідь можна перенести в формат ланцюжка повідомлень за пару кліків.
- Інструменти зростання, а саме реакція на коментарі в Instagram, коментарі в Facebook і т.д. дозволяють розширювати маркетинговий функціонал. Кількість цих інструментів постійно зростає.
- Величезна кількість відео із поясненнями, підтримка та ком’юніті. Значно полегшує вирішення багатьох задач, особливо якщо ти лише початківець.
- Більшість функціоналу зрозуміла навіть без перегляду функцій. В принципі доволі легка та інтуїтивна для освоєння платформа.
- Інтеграції. Можна швидко і легко підключити Google Sheets та Google Calendar (і не тільки) нативно, крім цього є API з документацією та Zapier.
- Магазин шаблонів. Є величезна кількість готових шаблонів проєктів, деякі з них безплатні, а деякі платні. Навіть так можна реалізувати проєкт за декілька хвилин, знайшовши потрібний безплатний шаблон або просто піддивитися логіку реалізації тієї чи іншої задачі.
- Відгалуження. Супер зручний блок, коли треба виконати складну логіку не послідовно, а паралельно.
Мінуси SmartSender
- Відсутність додатку та навіть відсутність адаптиву для мобільної версії. Приходиться придумувати велосипед і реалізовувати систему сповіщень про нові повідомлення.
- Баги платформи. Іноді у ланцюжку повідомлень послідовність може бути порушена, а це критично важливо для автоматичних ланцюжків.
- Статистика не працює коректно. Працює лише 1 розділ коректно (статистика по підписникам та відписникам).
- Швидкість платформи в принципі не дуже задовольняє мене. Особливо це помітно при викликах по АРІ, але навіть без цього стандартна відповідь на повідомлення не завжди супер швидка.
Загальний фідбек по SmartSender
Чудова платформа для старту роботи з чат-ботами. Гарний функціонал, хоча навіть тут є певні моменти. Через особливості канви для створення логіки ботів гарно підходить для великих проєктів.
SendPulse
SendPulse — мій другий сервіс, який я освоїв для створення чат-ботів. Основна причина реєстрації в цьому сервісі — інфраструктура, яка пізніше виявиться одним із ключових моментів всієї платформи.
Плюси SendPulse
- Додаток для спілкування із підписниками чат-бота. Лише одна ця причина може бути вирішальною при переході на цей сервіс.
- Можливість копіювання ланцюжків. Ланцюжки можна копіювати навіть між акаунтами (при наявності агентського акаунту).
- Посилання на запуск ланцюжка. Можна запустити певний ланцюжок після переходу по посиланню, отримати посилання для запуску можна для кожного ланцюжка за декілька кліків.
- Статистика. Тут все працює вірно і без багів. Дуже лаконічно, інформативно та зручно
- Автопостинг із RSS. Чудовий інструмент автоматизації підійде для Telegram-каналів та чатів.
- Можливість підключати канали і групи. Писати від імені бота в чат — надзвичайно зручно. Робота боту в групах (команди) та спілкування в групах завдяки додатку — це те, що робить функціонал бота дійсно функціональним
- Інтеграції. Можна підключити ChatGPT і надати загальні інструкції для бота.
- Доволі зручні фільтри і блок «Випадково», де можна регулювати % випадковості для кожного з варіантів.
- Елементи ланцюжка рухаються по робочі зоні неначе із прив’язкою до пікселя. Так набагато зручніше, ніж без цього.
- Система збереження роботи в робочій зоні ланцюжка, кнопки «Назад», «Вперед».
- Загальна інфраструктура — відразу доступна інтеграція із CRM, крім цього на платформі є email-розсилки, push-сповіщення, LMS і т.д. Можна реалізувати проєкт завдяки 1 системі без додаткових інтеграцій.
Мінуси SendPulse
- Мала область для створення ланцюжка повідомлень. Це відразу обмежує об’єм проєкту, який можна створити. Після моїх звернень до підтримки сервісу область проєкту була збільшена (що дуже радує), але не на стільки багато, як хотілось би.
- Швидкі відповіді неможливо закріпити. Наприклад, часто меню бота дублюють завдяки великим кнопкам внизу, там де клавіатура. Тут ці кнопки пропадають відразу після надсилання повідомлення, в якому вони були.
- Не можна запросити введення даних без додаткового повідомлення, яке по стандарту є таким: ⬇.
- Не зручні налаштування підключення бота. В SmartSender можна спочатку створити бота, потім легко підключити будь-якого іншого бота, змінивши токен, а тут так не вийде.
- Немає додаткових налаштувань по відправці повідомлень (Telegram). Наприклад, відправити повідомлення без звуку. Стосовно заборони пересилки повідомлень — це налаштування можна застосувати лише для всіх повідомлень в боті.
- Не можна створити розподільчий блок, щоб виконувати відразу паралельно декілька задач — дуже рідко виникає такий кейс, але все одно для мене це важливо.
Загальний фідбек по SendPulse
Попри те, що по кількість мінусів до цієї платформи трішки більша, але в цілому загальне враження і більшість моментів справляють надзвичайно позитивне враження. Основне що подобається — постійна робота над проєктом, постійні оновлення (як глобальні по дизайну, так і менші стосовно додавання нових функцій). Крім цього SendPulse має свою цілу екосистему, яка включає CRM, сервіси розсилок та мобільний додаток для спілкування.
Фінальна оцінка
Загальний фідбек буде такий — для кожного типу проєкту треба обирати відповідний інструмент. Я не можу виділити лідера, тому що обидва не ідеальні. У кожного із сервісів є свої переваги і недоліки.
Наприклад, для великих проєктів, де треба великі воронки — я виберу SmartSender не зважаючи на всі його недоліки. Для проєктів поменше і проєктів, де треба інфраструктура: чат-боти + CRM + LMS (наприклад) — я однозначно оберу SendPulse.
Особисто мій досвід — зараз більшість проектів переводжу саме на SendPulse через те, що інфраструктура надзвичайно підкуповує не просто наявністю, а своєю функціональністю.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.