Ви знали що основною функцією додатку Burbn була реєстрація на основі місця розташування та обговорення планів? Але поступово на перший план вийшов обмін фото- і відео-контентом з мобільних телефонів. Тепер це Instagram. Звісно, все відбувалось набагато довше, але тут ми можемо бачити півот стартапу Burbn, який «еволюціонував» у Instagram. То що ж таке півот? 

Півот — це різка зміна напрямку стартапу для того, щоб він зміг вижити і розвиватися надалі. Часто фаундери стартапу не доходять до цього етапу і просто закривають проект. 

Наприклад, ось моя коротка історія про те, як стартап без півоту просто помер. 

У мене був замовник, в якого були різноманітні ідеї по стартапам, він реалізовував їх для себе, потім наймав мене і моєю задачею було «продати» його ідеї і зробити стартап успішним. Але так не буває, що можна продати якусь готову ідею, яка адаптована лише для однієї людини. Щоб успішно продавати на ринку, треба адаптувати свої ідеї саме для ринку, а не для себе. 

Після mom test для одного із стартапів я запропонував внести деякі маленькі правки в стартап, щоб він конкретно цілився в певну ЦА, яка буде тригеритися і з дуже великою ймовірністю зверне увагу на нього. Мої ідеї були відкинуті і стартап був поставлений на холд. Ми почали працювати і розбирати нові ідеї. Через декілька місяців у стартапу з’явився перший платний користувач, навіть без реклами, а лише на основі минулих наших дій.

Цей перший платний клієнт якраз був із тієї ЦА, яку я прогнозував зачепити. Звісно, вибірка для аналізу супер мала, щоб судити про потенціал моїх ідей, але аналогічні випадки були і в інших стартапах — фаундер робить стартап під себе (тому що він програміст і дизайнер), а потім хоче продати це для ринку.

В ідеалі робити трішки по-іншому — перед запуском проводити аналітику, оцінювати потенціал ідеї, проводити опитування, банальний mom test, після цього уже виходити на ринок і аналізувати результати. Підхід, де в першу чергу йде задоволення власних потреб, буде дуже тяжко продати загалу.

Якщо не виходить — доцільно вчасно зробити півот, який зможе надати ще 1 шанс вашій ідеї, вашому стартапу.